Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Съвети на Уорън Бъфет за бизнеса и живота

Съвети на Уорън Бъфет за бизнеса и живота

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Уорън Бъфет

Безспорно Уорън Бъфет е най-популярният инвеститор както в родината му САЩ, така и по света. Постиженията му нямат равни на себе си. Основа за забележителния му успех са упорството, почтителността и здравият разум. Определеният за най-голям филантроп в света, Бъфет в живота следва определяна на пръв поглед за елементарна житейска мъдрост, която обаче притежава практическа ефективност.

Практическите съвети на Бъфет са не само полезни указания за всеки инвеститор, но и примери, които всеки би могъл да следва. Те могат да бъдат открити в книга, разпространявана по българския пазар, дело на бившата снаха на бизнесмена - Мери Бъфет и дългогодишния му ученик Дейвид Кларк. В нея те са подбрали мисли и крилати негови фази с кратки обяснения към всеки цитат, както и премери от редица сделки.

Ето и няколко подбрани послания от книгата:

„Щастието не е в парите. Парите – до известна степен – могат да ти осигурят по-интересна обстановка. От тях обаче не зависи колко души те обичат или колко си здрав“.

Когато група студенти, пред които Бъфет изнасял лекция, го помолили да даде дефиниция на успеха, той отговорил, че успехът е да си обичан от хората, които се надяваш, че те обичат. Той пояснил, че дори да стане най-богатият човек на планетата, без любовта на семейството и приятелите ще остане и най-бедният.

„Не можеш да направиш добра сделка с лош човек“. За правенето на бизнес се изискват почтени хора. Те са предразположени да спазват договорените условия, докато непочтените хора не са. И тъй като светът е пълен с достатъчно добри и честни хора, е чиста глупост да си имаш работа с безчестни.

Бъфет

„Невъзможно е да се откажеш от подписа си под един договор - затова обмисли всичко, преди да го подпишеш“. Задълбоченото и дълго обмисляне на решаващата крачка, която ще се предприеме, може да спести дългите и мъчителни размишления за сполетелите ви след това неприятности.

„По-лесно е да стоиш далече от неприятностите, отколкото да се измъкнеш от тях“. Избягването на неприятности, като нарушаване на закона за изкарване на лесни пари например е много по-лесно от това да се справите с последствията от това си действие. Стремежът трябва да е насочен към правилни постъпки в точния момент.

„Необходими са 20 години, за да изградиш репутация, и 5 минути, за да я загубиш. Ако се замислите над това, ще постъпвате по различен начин“. Добрата репутация, градена цял живот, може да се разруши само от една неразумна постъпка, достойно отразена в пресата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
52
45
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Х
Х
14.10.2014 03:07
Зареждащи, позитивни, простички съвети. Но. Стрмежът на доста голяма част от хората днес към материално благополучие, повече от необходимото, убива тежестта и правотата на тези тъй простички съвети. Обременени, обсебени, погълнати, опорочени, лакоми сме хорицата на 21 век. Защото съзнанието е смазано от икономии, лошо качество на продукти и живот, немотията и ограниченията не са приятел, а враг на тези съвети. Колкото и да съм внимателен, винаги нарушавам поне един от тях...
2
0