Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Откриха изгубена цивилизация, погребана от вулкан

Откриха изгубена цивилизация, погребана от вулкан

AdminAdmin
Администратор
659325
Откриха изгубена цивилизация, погребана от вулкан

Археолози са открили останките на индонезийска изгубена цивилизация, погребана под отломките на най-голямото вулканично изригване в модерната история.

Изригването на планина Тамбора на 10 април 1815 е довело да заливането на селата, намиращи се на остров Сумбава, с пемза, пепел и камъни и до отнемането на живота на около 90 000 хора.

Ударът на природната стихия е бил почувстван по целия свят. Вулканът е изхвърлил повече от 30 кубични метра магма и е изтласкал около 400м тона серен диоксид в атмосферата, което е довело и до глобално захлаждане от почти един градус по Целзий, създавайки това, което вулканолозите наричат „година без лято”.Отломките и пепелта от изригването са довели до унищожаването на посеви, намиращи се в Северна Америка, Франция и Германия.

С помощта на местен водач, учените, работещи на острова, разкопават селището Тамбора, но наред със седиментите, датиращи от времето на избухването на вулкана, намират и керамични съдове, и бронзови бокали, както и овъглените останки на къща с двама обитателя.

В кухнята е намерена жена с поставена ръка до някакви изляти от стъкло бутилки. Къщата, стояща на дървени пръти, с бамбукови стени и сламен покрив, е била изпепелена на въглен от пламтящата пепел, чиито градуси се е смятало, че са над 500 по Целзий.

Останките на втория човек са открити извън къщата, там където се предполага, че е била предната врата. Харалдур Сигърдсън, вулканолог от университета на Роуд Айлънд, който е водел разкопките, твърди че цялото селище, обитателите му и културата им, са погребани под останките.

Руините разкриват как около 10 000 жители на селото са били пометени от момента, в който е избухнала лавата от гореща вулканична пепел, камъни и газове, познати като пирокластичен поток.

„Знаем, че при изригване като това през 1815, пирокластичните потоци се разпръскват във всички посоки на разстояние поне 40 км и че в тази зона животът просто измира”, казва професор Сигърдсън. Поривът е бил шест пъти по-силен от този при изригването на планина Пинатубо през 1991.

Изгубената цивилизация на остров Сумбава е интригувала изследователите още откакто през 1800 датски и британски откриватели го посещават и с изненада откриват, че говоримия там език не прилича по нищо на останалите езици в Индонезия. Някои учени смятат, че този език звучи повече като този, използван в Индокитай. Но не много след посещението на западняците на Тамбора, той изчезва.

“Експлозията е изтрила езика. Толкова голяма е била.” – казва професор Сигърдсън. „Но чрез разкопките ние се опитваме да накараме тези хора да проговорят отново.”

Има предположения, че жителите на Тамбора са имали търговски връзки с Индокитай, тъй като са разкрити керамични съдове, каквито често са били намирани във Виетнам.

Разкопките ще помогнат на вулканолозите да предсказват потенциалните опасности на вулканите, които и до днес са активни. Черпейки детайли от Тамбора и напасвайки ги към компютърни модели, те ще могат да установят смъртоносния фактор, който могат да предизвикат тези вулкани. „Събития от този тип ще се случват и в бъдеще и трябва да сме наясно какво точно може да се случи” казва професор Сигърдсън.

Откриха изгубена цивилизация, погребана от вулкан

История

• Според университета в Северна Дакота през последните месеци има 16 активни вулкана по света. Kilauea на Хаваите е с почти непрестанни изригвания от 1983.

• Индонезия има 76 активни вулкана в историята си, повече от всяка друга страна, а сумата от 1171 изригвания е надмината само от Япония с нейните 1274 вулканични избухвания.

• Изследователи вярват, че изригването през 1883 на Krakatoa все още помага за охлаждането на Земята и за забавяне покачването на морското равнище.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest