Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Сините камъни на Стоунхендж са от Уелс

Сините камъни на Стоунхендж са от Уелс

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Сините камъни на Стоунхендж са от Уелс

Произходът на сините камъни в Стоунхендж, от които е направен вътрешният кръг на комплекса, дълги години е обект на множество спорове. В началото на 1920 година следи от един от видовете сини камъни били открити в хълмовете Пресел, на север от Пембръкшир.

Произходът на другите камъни, най-вече риолитите и редките пясъчни варовици досега е неясен, но един от видовете произлиза от територията на Уелс.

Терминът „сини камъни” се използва в Британия като определение на камъните в Стоунхендж, които не са могли да бъдат добити в близост до комплекса.

Тази характеристика е обобщаваща и няма отношение към терминологията на геологията, тъй като обединява около 20 различни вида планински породи.

Сините камъни на Стоунхендж са от Уелс

Предполага се, че всички камъни са били поставени на Солсберийската равнина около 2300 година преди новата ера. Съдейки по всичко, по-рано камъните били 80, но до днес са се запазили едва 43.

От тях тридесетте най-големи мегалита, които са в състава на Стоунхендж, не се определят като сини камъни, тъй като са сарсенови камъни.

През последните години е било смятано, че хората от епохата на неолита са имали сериозни причини за превозването на камените плочи, чието тегло достиго четири тона, от северен Уелс до мястото на строителството на комплекса и че са имали техническите възможности за провеждането на такава операция.

Откритието има голямо значение и е възможно да даде нова информация за това как именно и дори защо уелските сини камъни са пренесени на солсберийската равнина.

Преди се е смятало, че хората са спускали долерита от хълмовете на Пресел към водния път Милфорд Халвейн, а след това - през Бристолския залив и река Ейвън.

Направеното откритие обаче предизвиква съмнения относно подобен маршрут. Тъй като камъните са добивани на север от хълмовете, едва ли хората първо биха ги качвали нагоре, за да ги спуснат от другата страна, за да достигнат Милфорд Халвейн. Затова вероятно е имало друг маршрут.

Друга теория предполага, че появата на камъните от планински видове от Пойнт Сизън е станала вследствие на движението на ледени щитове по времето на последната ледена епоха.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
Виракоча
Виракоча
27.02.2015 11:14
Глупости с вашите измислени извънземни. Познавам един български масон, който е на мнение че такива камъни ги търкалят въху дървени трупи, могат да ти ги закарат кадето пожелаеш.
0
0
bd
bd
22.02.2014 14:20
Последните проучвания са показали че не всички камъни са от Уейлз. Някои от тях са от Марс, а други от Уран. До скоро се е предполагало че едни от тях които са имали оранжев оттенък по ъглите може да са от Луната, но по задълбочини изследвания са показали, че е просто от търкането на камъние по тапицерията на космическите кораби, която била направена от кожата на оранжеви динозаври, които са отглеждали като домашни животни, не само за млякото, месото, кожата и рогата, но и да плашат гаргите с тях за да не им ядат репичките в градините. Открили са също и кози косми по някои от камъните които са най на високо и поради тази причина се е предпоагало че местните са отгеждали някакъв специален вид кози, които са можели да подскачат много на високо и да се катерят по сравнително гладки камъни напълно вертикално като паяци. Накрая се оказало че са вземали цяло стадо кози в ракетите си, тъй като астронафтите им много са обичали прясно козе мляко, а не консервирано . Варяли са го в лазерни котлони в тенджери с тефлоново покритие и дръжки направени от опашките на малки динозавърчета.
2
2