Легенда за инката

  • 24.07.14 10:05#1meltemmeltemНовакРегистрация: 21.07.14Град: СофияОтговори: 17Легенда за инкатаХората в далечната страна Еквадор все още разказват една тъжна необикновена легенда.
    Придворните гадатели, наричани инки, предсказвали още преди много години, че в страната им ще нахлуят бели чуждоземци и ще донесат със себе си страшни мъки и страдания. Ще настанат кръвопролитни войни, ще се появят тежки болести и силни земетресения ще разтърсят из основи планини и равнини.
    И ето че това, което гадателите предсказвали отдавна, се сбъднало. Белите завоеватели дошли отдалече, а заедно с тях дошли и ужасните, непоносими бедствия. Хиляди индианци загинали, а върховният им инка Атауалпа, Синът на Слънцето, бил пленен от жестоките нашественици.
    Белите испанци искали злато, злато, много злато.
    — Пуснете ме на свобода и аз ще ви дам злато, колкото може да побере тази стая. Цял куп, висок колкото вдигнатата ми нагоре ръка - рекъл инката.
    Испанският завоевател Франсиско Писаро се съгласил. И ето че от всички краища на страната индианците започнали да носят златни съдове и чаши, златни изображения - идоли и украшения, докато се напълнила цялата стая.
    — Сега искам другата стая да се напълни със сребро! - заповядал алчният Писаро.
    И това негово желание било изпълнено.
    Но и тогава белите хора, които не знаели що е милост, нито доблест, измислили някакви лъжливи обвинения и осъдили Атауалпа да бъде изгорен жив - инката, когото индианците обичали и обожавали.
    Индианците проливали горчиви сълзи и цялата природа сякаш потънала в скръб.
    Най-много обаче се разгневил вулканът Котопакси. Неговият величествен кратер се издига на повече от три хиляди метра над близката еквадорска столица Кито. А самата столица се намира на почти три хиляди метра височина над морското равнище. Изваян като конус и вечно покрит със сняг, този вулканичен връх сякаш се докосва до самото слънце. Красива гледка е това! Ден и нощ беснеел и ревял Котопакси, изхвърлял пламъци до облаците чак, сипел дим и пепел на всички страни, опожарявал и опустошавал цялата околна земя. Цели векове Котопакси не е бивал тъй сърдит! А сега беснеел, защото Атауалпа щял да бъде изгорен жив от белите нашественици! Атауалпа, Синът на Слънцето! Главатарят на инките!
    Атауалпа бил държан във вериги до деня на неговия нещастен край. През това време един уж милостив испански свещеник предложил на Атауалпа да се покръсти, и да приеме християнската вяра, тогава можели да го удушат, вместо да го изгорят. Атауалпа обаче не отговорил нищо.

    Надявам се че ви е харесало!Един коментар ще е от полза
    ОтговорОтговор с цитат
  • 25.07.14 12:30#2AsparuxAsparuxНовакРегистрация: 08.04.14Град: БургасОтговори: 74от: Легенда за инкатаХареса ми
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest